Strona główna
Rankingi
Ostatnia sztuka
 
Szukaj

Logowanie
 
E-mail: 
Hasło: 
Przypomnienie hasła
Nowe konto
Zapisz się na newsletter!
 
   Etniko - dla Pań
 
Bluzki
Swetry
Sukienki
Poncha
Czapki
 
   Etniko - dla Panów
 
Swetry
Kamizelki
Szale
Komplet: czapka i rękawiczki
 
Waluta
  

Jeśli chcesz wiedzieć naprawdę dużo o alpakach,
możesz pobrać i przeczytać opracowanie dotyczące tych zwierząt:
"Doskonałość adaptacyjna alpak".


Dotyczące alpak

Dlaczego „wielbłądowate”?

Alpaki, lamy, wikunie (zwane też wigoniami) i guanako należą do południowoamerykańskiej rodziny wielbłądowatych. Nazwa rodziny jest związana ze wspólnym przodkiem tych zwierząt, północnoamerykańskim wielbłądem, który przybył do Ameryki Południowej i tam dał początek wikuniom – przodkom alpak, oraz guanako – przodkom dzisiejszych lam.

 

Czym różni się lama od alpaki?

Lamy są większe od alpak o około jedną trzecią, mają (w proporcji do głowy) dłuższe uszy i dłuższe pyski oraz bardziej zaokrągloną tylną część ciała. Wełna lam jest dwuwarstwowa: dolną, bardziej miękką warstwę przykrywa warstwa zewnętrzna, złożona w większości ze sztywnych włosów okrywowych, które czynią tę część wełny w zasadzie nieprzydatną dla człowieka. Alpaki tymczasem są okryte jedwabiście miękką, jednowarstwową wełną.

Różnią się też charakterami. Lamy są bardziej agresywne i śmiałe. Alpaki to łagodne i ciche zwierzęta stadne, łatwo poddające się poleceniom wydawanym przez lamy, które potrafią zaopiekować się stadem alpak i obronić je przed drapieżnikami.

 

 

                 

              Alpaka suri                                                  Lama*

 

 

Czy hodowla alpak jest trudna?

Nie. Alpaki są bardzo inteligentnymi, szybko uczącymi się i łagodnymi zwierzętami. Są posłuszne i zazwyczaj wystarczy jednokrotne powtórzenie jakiejś czynności, by alpaka umiała ją wykonać na rozkaz. Nie są kłopotliwe w hodowli: żywią się nawet niskiej jakości trawą lub sianem (co więcej: pasza nie może być zbyt bogata w proteiny, bo to alpakom szkodzi), jedzą znacznie mniej w stosunku do swojej wagi niż inne zwierzęta hodowlane, a ich trójżołądkowy przewód pokarmowy wykorzystuje pokarm w niezwykle efektywny sposób: odchody alpak, pozostawiane przez alpaki w jednym, wspólnie używanym do tego celu miejscu, są prawie bezzapachowe.

 

Nie wolno hodować alpak pojedynczo, ponieważ upodobanie alpak do życia w grupie jest niezwykle silne. Należy przy tym pamiętać, że alpaki to nie to samo co psy lub koty: choćby najlepszy kontakt z człowiekiem nie zastąpi alpace towarzystwa innej alpaki. Alpaki bardzo lubią ludzi, lubią biegać ze swoimi właścicielami, skubać w ich towarzystwie trawę, cieszą się, gdy są przez nich wołane – ale w każdym momencie zachowują niezbędny dystans, który człowiek powinien zrozumieć i uszanować.

 

Czy alpaki są niebezpieczne?

Absolutnie nie! Są łagodne i posłuszne, lubią dzieci i domowe koty. Nie mają rogów, mają tylko górne i w dodatku niezbyt ostre zęby (dlatego potrafią uszczypnąć, ale nie ugryźć), a kopnięcie tylnymi nogami zaopatrzonymi w miękkie kopyta jest w zasadzie tylko ostrzeżeniem, a nie poważnym atakiem, który mógłby wyrządzić krzywdę.

 

Czy alpaki plują?

Wszyscy członkowie południowoamerykańskich wielbłądowatych używają plucia jako sposobu komunikowania się między sobą. Alpaki bardzo rzadko plują na człowieka. Mogą to zrobić na przykład wtedy, gdy przeszkadza się im w jedzeniu. Należy jednak uważać, żeby nie rozzłościć większej liczby alpak, bo potrafią wspaniale skoordynować atak i wziąć intruza w ogień krzyżowy...


Dotyczące wełny
 

Czy wełnę "Baby Alpaca" pozyskuje się z dzieci alpak?


Termin "Baby Alpaca" lub "Alpaca Baby" ("dziecko alpaka", "dziecko alpaki") jest używany w przemysłowym lub handlowym obrocie wełną alpak i odnosi się do grubości pojedynczego włókna wełny. Grubość włókna oczywiście w pewnym stopniu zależy od wieku zwierzęcia (małe alpaki mają zwykle wełnę delikatniejszą od dorosłych alpak), ale najważniejszym czynnikiem są tu geny. Hodowcy alpak, poprzez odpowiednie selekcjonowanie i krzyżowanie alpak, pozyskują z dorosłych zwierząt wełnę z włóknami równie cienkimi lub nawet cieńszymi od włókien wełny alpaczych maluchów.

 

W tabeli poniżej przedstawiamy uproszczoną klasyfikację włókien wełny alpaki. Uproszczoną - ponieważ w obrocie wełną alpak stosuje się znacznie więcej stopni klasyfikacji włókna. Nazwy podajemy bez tłumaczenia z języka angielskiego.

 

Nazwa handlowa

Średnica włókna

(w mikronach)

Royal Baby Alpaca, Ultra

poniżej 20

Baby Alpaca, Superfine

  20 - 24

Alpaca Fine, Adult

  24.1 - 28

Alpaca Sturdy

  28.1 - 32

Alpaca Rug

  powyżej 32

 


"Royal Baby Alpaca" to najwyższy stopień w klasyfikacji włókna pod względem jego średnicy. Wyroby produkowane z tej odmiany wełny są bardzo drogie, ponieważ jej roczna światowa produkcja jest znikoma.

 

"Baby Alpaca" to następny stopień klasyfikacji wełny alpak. Podobnie jak "Royal Baby Alpaca", ma cienkie włókna, jest bardzo miła w dotyku, a odzież z niej wykonaną można nosić bezpośrednio na ciele.

 

Wełna alpak zaliczana do kolejnych grup klasyfikacyjnych jest wprawdzie trwalsza od opisanych wyżej, ale nie nadaje się już do produkcji odzieży mającej bezpośredni kontakt ze skórą. Z wełny takiej wykonuje się odzież wierzchnią, pledy, zabawki, dywaniki itp. Jednak średnica nawet dość grubego włókna wełny alpaki to wciąż jeszcze tylko ułamek średnicy ludzkiego włosa!


Czy alpaki są zabijane dla pozyskania wełny?


Nie. Alpaki są strzyżone na wiosnę tak samo jak nasze polskie owce. Wiosna jest najlepszą porą na strzyżenie, ponieważ latem alpakom jest chłodniej, a u progu zimy zwierzę ma już nowe, ciepłe okrycie. Dla hodowców alpak zdrowe i dobrze odżywione zwierzę jest skarbem, który warto mieć jak najdłużej.


Czy kolor odzieży wyblaknie?


Wełna w naturalnych kolorach nie blaknie, ponieważ pigment wchodzi w sklad każdego jej włókna. Ubrania farbowane mogą trochę zabarwić wodę przy pierwszym praniu, dlatego też zalecamy wypranie odzieży oddzielnie. Wełna alpaki bardzo dobrze przyjmuje sztuczne barwniki i je zatrzymuje, więc utrata koloru nie będzie widoczna.

 

Czy wełna alpaki jest trwała?


Tak. Wełna alpaki jest trzykrotnie bardziej rozciągliwa niż wełna owcza, przez co jej odporność na rozciąganie jest porównywalna z materiałami z tworzyw sztucznych, nie posiadających jednak innych wspaniałych właściwości wełny alpak. Jest także odporna na wycieranie oraz mniej pożywna dla owadów posiadających wełnę w swoim menu, ponieważ prawie w ogóle nie zawiera tłuszczu. Odzież z alpaki może Państwu służyć wiele, wiele lat.

 

Czy kolory ubrań na zdjęciach są takie, jak w rzeczywistości?

 

Na większości zdjęć z udziałem modelek i modeli mogą Państwo zobaczyć odzież w jej rzeczywistym kolorze. Są jednak zdjęcia, na których kolor odzieży ma inny odcień niż w rzeczywistości. Kierując się Państwa wygodą, przy wielu modelach ubrań umieściliśmy zdjęcia cyfrowe ich fragmentów. Można na nie kliknąć i ocenić faktyczny kolor ubrania na większej powierzchni ekranu.


Dlaczego odzież z wełny alpaki jest taka lekka?

Jest to związane z budową włókna wełny. Każde włókno zawiera mnóstwo kieszonek powietrznych, dzięki którym wełna ma wspaniałe właściwości izolacyjne i jest jednocześnie niezwykle lekka. Dobra izolacyjność wełny jest bardzo istotna dla alpak, które - żyjąc w wysokich górach - w ciągu jednej doby muszą znieść zmianę temperatury często o kilkadziesiąt stopni Celsjusza i są narażone na ostry, zimny wiatr. 

____________________________________________________________________________

*Fot. "Lama"
Dzięki uprzejmości / Courtesy of / Brian and Jane Pinkerton, British Columbia, Canada V4X 2E4, www.mountlehmanllamas.com

 

Copyright 2005-2017 © Alpaka.pl