Strona główna
Rankingi
Ostatnia sztuka
 
Szukaj

Logowanie
 
E-mail: 
Hasło: 
Przypomnienie hasła
Nowe konto
Zapisz się na newsletter!
 
   Etniko - dla Pań
 
Bluzki
Swetry
Sukienki
Poncha
Czapki
 
   Etniko - dla Panów
 
Swetry
Kamizelki
Szale
Komplet: czapka i rękawiczki
 
Waluta
  
 


Ekologiczny, naturalny, zgodny z naturą...

To modne i stanowczo zbyt często nadużywane słowa. Ciągle słyszymy je w reklamach produktów aż kapiących od niezdrowej chemii. Tymczasem wszyscy chcielibyśmy, aby to, co kupujemy, było czyste, naturalne, dobre dla naszego ciała i żeby nie wiązało się z cierpieniem zwierząt.

A zatem...

Wełna alpak jest ekologiczna.
Alpaki ekologiczne.

Oba zdania są prawdziwe! Dlaczego? Ponieważ:

Po pierwsze,
wełnę pozyskuje się poprzez strzyżenie alpak. Alpaka nie jest zwierzęciem futerkowym, nie zabija się jej dla futra! Owszem, strzyżenie jest dla alpaki pewnym stresem, ale odbywa się tylko raz w roku. Zdrowa, silna i zadowolona z życia alpaka to skarb hodowcy!

Po drugie,
wełna alpak przyjazna dla alergików, ponieważ zawiera niewiele wosku zwierzęcego - lanoliny, dzięki czemu:

 • nie wymaga użycia silnych substancji chemicznych podczas jej przygotowywania na materiał odzieżowy;
 • jest odporniejsza na zabrudzenia i dużo łatwiejsza w czyszczeniu niż wełna owcza - nie wymaga używania do prania silnych detergentów;
 • nie jest pożywna dla roztoczy.


        

   

  Po trzecie,
  wełna alpaki najczęściej nie jest farbowana, ponieważ występuje w ponad 20 naturalnych kolorach, od bieli, przez brązy, szarości, do czerni, oraz w około 200 odcieniach tych kolorów.


  Oto 16 spośród ponad 20 naturalnych kolorów wełny alpak.


  Po czwarte,
  mając organizmy ewolucyjnie ukształtowane w surowym, wysokogórskim klimacie, alpaki żywią się nawet niskiej jakości trawą lub sianem, jedzą znacznie mniej w stosunku do swojej wagi niż inne zwierzęta hodowlane, nie niszczą wysokogórskich łąk, a ich trójżołądkowy przewód pokarmowy wykorzystuje pokarm w niezwykle efektywny sposób.

   

  Alpaka to po prostu jeden z najdoskonalszych konsumentów ziemskich dóbr!  Moda na alpaki
  mgr inż. Anna Morales Villavicencio
  http://www.farmer.pl

  Włókno alpak jest produktem rzadkim, luksusowym  i osiąga wysoką cenę na światowym rynku. Pisaliśmy już o hodowli alpak w Polsce w „Farmerze” nr 8/2006. Dziś przedstawiamy światową hodowlę tych oryginalnych i pożytecznych zwierząt.

  W Peru rocznie produkuje się około 6 tysięcy ton włókna alpaki i w porównaniu do wełny owczej jest to niewiele, bowiem w tym samym czasie produkuje się jej na świecie około 1 900 tys. ton. Spadek cen wełny owczej na rynku międzynarodowym wpłynął dodatnio na cenę włókna alpaki. W Peru, które jest światowym liderem w jego produkcji, odnotowano wzrost cen w skupie o 20 proc. w stosunku do roku ubiegłego, co oznacza, że włókno to umacnia swoją pozycję liczącego się surowca w przemyśle tekstylnym.

  Z ANDÓW NA MAZOWSZE

  Światowa populacja wielbłądowatych południowoamerykańskich: lam, alpak, wikunii i guanako wynosi około 8,8 mln sztuk, w której alpaki stanowią  44 proc. Peru jest  światowym liderem w hodowli tych zwierząt – posiada aktualnie 3,2 mln sztuk i z roku na rok rozwija tę hodowlę.

  Reszta populacji podzielona jest między Boliwię i Chile,  a od początków lat 80. zwierzęta te hodowane są również w: USA, Australii, Nowej Zelandii i Chinach. Alpaki stają się coraz bardziej popularne w krajach Unii Europejskiej: Szwajcarii, Anglii, Hiszpanii, w Niemczech, a ostatnio dołączyła do nich Polska.

  A to wszystko oznacza, że zwiększa się zainteresowanie importem tych zwierząt głównie z powodu wysokiej wartości włókna, które jest niezwykle cienkie, a przy tym trwałe i ma ładną barwę. Również mięso alpak o niskiej zawartości cholesterolu jest poszukiwanym towarem na światowym rynku.

  WŁÓKNO DLA ELEGANTA

  W hodowli alpak największe znaczenie ma włókno i jego pochodne. Głównymi odbiorcami peruwiańskiego włókna są: Chiny, a w Europie – Włochy, Anglia i Niemcy. Cena uzależniona jest od zręczności marketingu, oczekiwań klientów i mody. Na międzynarodowym rynku cena włókna alpak, w zależności od jakości i jego cienkości oraz stopnia przetworzenia, waha się  od 3–20 dolarów za kilogram.

  Peru ciągle poszukuje nowych rynków zbytu. Stara się więc zadowolić klientów, uwzględniając różne gusty, modę i tendencje. Jeśli chodzi o barwę włókna, to występuje ono  w 16–22 kolorach: od białego przez tonację kremową, brązową, szarą, srebrną i czarną. Najbardziej jednak poszukiwane są włókna w kolorze czarnym, brązowym i beżowym.

  Wyroby odzieżowe z włókna alpaki znajdują nabywców głównie w USA i krajach Unii Europejskiej. Klienci mają świadomość, że odzież i konfekcja  z włókna alpaki będzie im służyć bardzo długo i zapewni komfort użytkowania.

  Wytrzymałość włókna jest bardzo ważnym elementem dla procesu tekstylnego, a włókno alpaki jest trzy razy trwalsze niż wełna owcza, a na dodatek jest mięciutkie w dotyku i ma duże właściwości higroskopijne, które pozwalają absorbować wilgoć ze środowiska od 10 do15 proc., nie zmieniając wyglądu. Włókno alpaki charakteryzuje się bardzo niską zawartością tłuszczu, która wynosi 1,6 proc.

  Kolejną ważną cechą tego włókna jest zdolność do utrzymywania właściwej temperatury ciała w zależności od zmian w otaczającym środowisku zewnętrznym. W przemyśle tekstylnym stosuje się kombinacje z innymi włóknami naturalnymi jak wełna czy bawełna.

  (...)

Copyright 2005-2017 © Alpaka.pl